Prostata - její význam a prevence onemocnění

Prostata - její význam a prevence onemocnění

Podle nejnovějších poznatků se stav prostaty a potence navzájem ovlivňují. Je důležité řešit oblasti obě. Bylo prokázáno, že fungování prostaty se přímo promítá do kvality sexuálního života mužů všech věkových kategorií.

Prostata je pohlavní žláza, jejíž sekret zvyšuje šance na oplodnění.  

Tato přídatná pohlavní žláza je umístěna v malé pánvi pod močovým měchýřem. Celá žláza se skládá z několika jednotlivých žlázek tvořících samostatné laloky prostaty.  V jednotlivých žlázkách se tvoří zásaditý sekret obsahující látky nutné k výživě a pohybu spermií. Sekret tvoří 10-30 % ejakulátu a mísí se se spermiemi při mužském orgasmu.

K nejčastějším onemocněním patří hyperplasie (zbytnění) prostaty a karcinom prostaty.

Nádorové onemocnění je v počátečním stadiu bezpříznakové. Později se objevují problémy s močením, tedy častější močení během dne a především v noci, či odkapávání na konci močení, případně výskyt krve v moči. Jedinou možností, jak poznat nádor včas, je vyšetření krve u lékaře.

Potíže s močením nemusejí samozřejmě vždy znamenat rakovinu. Mohou být způsobeny takzvanou benigní hyperplazií, neboli zbytněním prostaty. Ta není zhoubná, ale ti, kdo jí trpí, mají větší pravděpodobnost budoucího výskytu nádoru.

V případě nádoru se léčba liší podle závažnosti. U nejméně závažných případů může postačit jen pečlivé sledování. V ostatních případech se přistupuje k ozařování, radikálním operacím nebo hormonální terapii. Pokud se navštíví lékař včas, je možné se v pozdější době vyhnout operaci.

V rámci preventivní péče o prostatu se doporučuje omezit solení, silně kořeněná jídla, alkohol a nápoje s obsahem kofeinu. Je vhodné konzumovat potraviny s vyšším obsahem vlákniny, která zároveň působí i proti vzniku nádorového onemocnění tlustého střeva.

Velice prospěšnou činností pro prostatu je chůze, přičemž denně by se mělo ujít dva až pět kilometrů. Jízda na kole se naopak nedoporučuje z důvodu hmoždění prostaty vedoucí k jejímu dalšímu zvětšování.


Příznivě působí pití zeleného čaje pro obsah flavonoidů, konzumace soji pro obsah genisteinu redukujícího růst prostaty a pojídání dýňových semínek pro vysoký obsah zinku. Dále se doporučuje posilování svalů pánevního dna, které spočívá ve střídavém stažení a uvolnění těchto svalů. V Rakousku a Německu lékaři využívají ve více než 90% všech případů léčby benigní hyperplazie prostaty fytoterapii. Fytoterapie slouží k udržení zdravé prostaty a k neškodnému léčení symptomů tohoto onemocnění. Nejčastěji užívanou bylinou pro léčbu a prevenci je extrakt sušeného plodu palmy Serenoa repens, z antioxidačních přípravků chránících před degenerativními procesy vč. rakoviny  lze doporučit užívání přípravků se zinkem. Velmi komplexním a účinným přípravkem, který uspokojuje požadavky na zdravou prostatu a současně zlepšuje zažívání a kardiovaskulární systém a pomáhá při problémech močového ústrojí je přípravek MACA. Muži na tomto přípravku nejvíce oceňují to, že posiluje libido, snižuje koitální impotenci, působí jako tonikum a afrodiziakum.

V poslední době se doporučuje užívání extraktu slivoně africké, který patří mezi nejlépe zmapované rostlinné extrakty používané na podporu zdraví prostaty a mezi nejpreferovanější rostlinné látky používané urology v Německu, Rakousku a Francii. Muži, kteří užívají extrakt z Pygeum africanum pociťuji významné zlepšeni při zahájení močeni, samotném močeni, a neobtěžuje je nepříjemný pocit nedostatečného vyprázdnění po ukončení močení.

Podpůrný efekt na prostatu má dále len setý, ženšen nebo např. kustovnice čínská.

 


Produkty přiřazené k této novince