Zdravotní obuv - proč je důležité ji nosit?

Zdravotní obuv - proč je důležité ji nosit?

Význam zdravotní obuvi je bohužel velice podceňovaný, a to hlavně proto, že nohám nepřisuzujeme bolesti zad a nohou. Přitom právě nohy jsou celodenně namáhány a potřebují nadstandardní péči. Pohodlné boty mohou výrazně ulevit patám, kotníkům, lýtkům a dalším partiím.

Lidská noha je po srdci druhým nejzatěžovanějším orgánem lidského těla. Současně je ale také nejvíce zanedbávanou částí těla. Díky tomu jsou naše nohy často „nacpány“ do tvarově i materiálově nevhodné obuvi, což vede ke zbytečným a mnohdy bolestivým potížím.

Velká část naší populace má dnes ortopedické problémy. S těmito problémy jsou spojeny bolesti páteře, bolesti a únava nohou a kloubů, otlaky a puchýře a časté nepohodlí při chůzi. Je důležité si uvědomit, že nohy máme jenom jedny a nosí nás celý život. Proto bychom se o ně měli starat, dostatečně o ně pečovat a dopřávat jim vysoké pohodlí.

Zdravotní obuv vyhovuje zásadám zdravého obouvání, proto prospěje nejen vašim nohám, ale i páteři a správnému držení těla. Tato speciální obuv by zároveň měla napomáhat správnému tvarování klenby.

Zdravotní obuv by neměl nosit pouze ten člověk, který již má zdravotní problémy, kvůli kterým mu byla tato obuv doporučena lékařem. Zdravotní obuv je určena všem lidem, protože je také prostředkem k prevenci nesprávného vývoje a tvarování chodidla.

Zdravotní obuv nás bohužel většinou zajímá až ve chvíli, kdy je relativně pozdě. A přitom nošení nevhodné obuvi je příčinou mnoha komplikací, jako jsou ploché nohy a různé těžko léčitelné nemoci.

Nejdůležitějším úkolem obuvi je chránit nohu před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí a podporovat její základní fyziologické funkce jako jsou stání, chůze a běh. Obuv může rovněž zajistit částečnou eliminaci vrozených nebo získaných vad nohou, nebo naopak podílet se na jejich vzniku. Neméně důležitou funkcí obuvi je i estetické uspokojení člověka. Aby bylo vytvořeno pro nohu v obuvi prostředí, které ji co nejméně poškozuje, je nutno respektovat určité konstrukční a zdravotnicko-hygienické zásady. První zásady správné obuvi publikovat již v roce 1781 významný holandský přírodovědec a lékař Petr Camper (1722-1789) ve svém díle: “O nejlepším tvaru obuvi”, které uvedl citátem Horácia: “Ve velké obuvi noha klouže, v malé tlačí”. Některé jeho poznatky jsou platné dodnes, jiné jsou již překonány.

Z dlouholeté spolupráce lékařů s obuvnickými techniky vyplynuly určité požadavky na obuv, tzv. minimální lékařské požadavky, které jsou platné pro obuv všech věkových skupin a v různých obměnách prakticky ve všech zemích s vyspělým obuvnickým průmyslem:

  • Dostatečný prostor obuvi, hlavně v její prstové části.
  • Dokonalá flexibilita obuvi, hlavně v místě prstních kloubů nohy.
  • Úměrná výška podpatku.
  • Kolmé postavení patní části kopyta, nebo velmi mírně vybočené.
  • Pevný a dostatečně dlouhý opatek.
  • Anatomicky správně modelovaný svršek obuvi.
  • Vyhovující materiál z hlediska hygienicko-zdravotnického (biologická inertnost výluhů z materiálů a přípravků použitých při výrobě obuvi, zajištění optimálního vlhkostního a teplotního režimu - mikroklima, měkkost, možnost dokonalé mechanické a chemické očisty).
  • Tlumení nášlapných sil spodkovým provedením.
  • Malá (resp. přiměřená) hmotnost obuvi.

K dobrým návykům správného obouvání patří rovněž správné užívání obuvi podle účelovosti. Pro celodenní nošení nejsou vhodné různé typy gumotextilní obuvi (tenisky, cvičky, kecky, jarmilky), které jsou určeny zejména pro sport a venkovní hry. Zatímco teplo v usňové obuvi se zvýší asi o 10%, u textilní obuvi s pryžovou podešví je to cca o 25%. Proto by tato obuv měla být používána krátkodobě pouze pro sport. Celodenní nošení obuvi s vysokými podpatky není vhodné zvláště pro děti a mládež, ale ani pro dospělé ženy.

Co dodat na závěr? Snad jen připomenutí, že pokud se snažíme žít zdravým způsobem života a pečujeme o své tělo, tak bychom jej měli brát jako celek, a tudíž věnovat i dostatečnou pozornost zdraví svých nohou.


Produkty přiřazené k této novince