Cestovní lékárnička

Cestovní lékárnička

Chystáte se na dovolenou do zahraničí? Nezapomeňte s sebou přibalit lékárničku ...

Cestování do exotických zemí se stává stále dostupnějším a destinace jako Afrika, Jižní Amerika nebo Dálný Východ se v poslední době těší velké oblibě. Na každou cestu je potřeba připravit se tak, abychom se dokázali co nejlépe vyrovnat s případnými komplikacemi. To se týká i možných zdravotních obtíží.

Obecně platí: čím exotičtější a méně vyspělá země, tím důkladněji byste se měli připravit. Rozhodující není jenom destinace, ale i délka pobytu, způsob ubytování a stravování. Jinou lékárničku budeme potřebovat při pobytu v přírodě, ve městě a lišit se bude také dle způsobu cestování z místa na místo. Před každou cestou do exotické destinace je vhodné poradit se s lékařem o povinném a doporučeném očkování, o lécích, které je třeba mít s sebou a nejsou zrovna běžnou součástí našich lékárniček a o speciálních doporučeních týkajících se našeho zdravotního stavu.

Očkování je důležité: Před jakoukoliv cestou je nutné zkontrolovat platnost očkování proti tetanu. Ve většině zemí Afriky a v některých oblastech Jižní Ameriky je povinné očkování proti žluté zimnici. Pro každou oblast dále existuje řada doporučených očkování. V místech s horšími hygienickými podmínkami je to nejčastěji očkování proti hepatitidě typu A (při delších pobytech i typu B), břišnímu tyfu (zejména tam, kde je nedostatek nezávadné pitné vody), vzteklině (při pobytu v přírodě), meningokokové encefalitidě (hlavně u mladých lidí při předpokládané zvýšené námaze v některých částech Jižní Ameriky a Číny). Pro každou zemi ale existují zvláštní doporučení, takže vždy je dobré konzultovat situaci s lékařem. Velmi důležité je také navštívit lékaře s předstihem a ne na poslední chvíli. Ideální je šest týdnů před cestou, protože účinnost očkování nastává až po určité době.

Přibalte si základní léky: Při cestování do oblastí s horší dostupností lékařské péče je dobré přibalit s sebou po poradě s lékařem i vhodná antibiotika. V exotických zemích hrozí zejména střevní infekce (až 70 % všech cestovních onemocnění). V oblastech s výskytem malárie (zejména Afrika, severní státy Jižní Ameriky a Indie) je nutné užívat preventivně antimalarika, u nichž je třeba přesně dodržovat pokyny užívání. Ta se zpravidla užívají nejen po celou dobu pobytu v dané oblasti, ale ještě i čtyři týdny po návratu.

Volba léků týkajících se aktuálního zdravotního stavu je individuální. Obecně lze zmínit alespoň prevenci tromboembolie u rizikových pacientů či léky proti nespavosti při pobytu v odlišných časových pásmech. Dbejte na správné uchovávání léků v chladu a suchu, nevystavujte je světlu ani slunečnímu záření. A nezapomeňte, že do některých zemí je dovoz určitých léků zakázán, nebo je potřeba je proclít. V těchto případech je nutné potvrzení z Centra cestovní medicíny, že léky jsou určené výhradně pro vaši léčbu.

Co by v cestovní lékarničce nemělo chybět

 • vlastní léky, které pravidelně užíváte
 • přípravky na ošetření poranění a první pomoc: obvazový materiál (pletený obvaz, pružné obinadlo, sterilní gáza), náplasti různých velikostí, škrtidlo, trojcípý šátek, dezinfekční roztok, mast na infikované rány, nůžky, pinzeta, stříkačky a jehly na jedno použití
 • léky proti průjmu a zažívacím obtížím
 • dezinfekční přípravky na ruce a prostředky pro dezinfekci vody na cestách
 • léky na zácpu
 • léky proti bolesti
 • léky na snižování teploty, teploměr
 • přípravky na zmírnění alergických projevů při poštípání hmyzem, požahání rostlinami nebo vodními živočichy
 • kapky na ošetření očí s dezinfekčním účinkem
 • přípravky proti plísňovým onemocněním
 • léky na opary rtů
 • léky proti cestovní nevolnosti
 • léky proti rýmě a bolesti v krku
 • antibiotika a antimalarika
 • repelenty – pozor, do rizikových oblastí nestačí obvykle dostupné přípravky, je třeba volit repelenty s vysokým obsahem DEET (nad 50 %)
 • přípravky na ochranu kůže před slunečním zářením a na ošetření spálené kůže

 

MUDr. Kateřina Uxová


Produkty přiřazené k této novince