Vnější parazité psů a koček

Vnější parazité psů a koček

Víte, že živočich milimetrových rozměrů dokáže svému mnohonásobně většímu hostiteli zkomplikovat život už jediným kousnutím?

Mezi ektoparazity (vnější parazity) psů a koček řadíme blechy, klíšťata, vši, všenky, roztoče, dravčíky, trudníky, krev sající hmyz a další. Přestože jsou to parazité vnější, mohou se díky biologickým cyklům stát původci dalších systémových onemocnění bakteriálního, virového i parazitárního původu. Například blecha je častým mezihostitelem tasemnice. A dále se objevují i alergické reakce či celotělový pruritus a zánět kůže. Proto se vyplatí tyto drobné záškodníky nepodceňovat a dobře chránit svá zvířata.

Bohužel již také neplatí, že sezóna parazitů zahrnuje jen jaro a léto.V dnešní době se díky klimatickým změnám, cestování či přizpůsobivosti parazita můžeme s klíšťaty setkat i na počátku prosince, nebo dokonce z dovolené přijet se psem nakaženým erlichiózou či srdeční červivostí, což jsou nemoci, které se u nás běžně nevyskytují. Doporučovaný antiparazitární program začíná po „roztání ledů“ (březen) a končí prvním sněhem (prosinec), ale blechy ani v zimě nespí, proto je důležité zvážit celoroční ochranu. Před vycestováním na dovolenou volit preparáty s repelentním účinkem (proti komárům), zvíře ošetřit i po dovolené a chránit před dirofilariózou.

Proč jsou ektoparaziti pro zvířata nebezpeční?

Většina ektoparazitů je přenašečem nebezpečných infekcí ( např. klíšťová encefalitida, lymská borelióza, erlichióza, babesióza, dirofilarioza, riketsie, atd). Při sání vpouštějí parazité do těla hostitele své sliny, často obsahující antikoagulační látky, na které může vzniknout alergická (až anafylaktická!) reakce. Lokální alergická reakce aktivuje kožní imunitní odpověď a vyvolává pruritus. Zvíře, které svědí celý kožich, není prostě ve své kůži, intenzivně se škrábe, nežere, hubne a vlivem stresu si oslabuje imunitní systém. Do podrážděné kůže snáze pronikají bakterie a může se zanítit. Následkem parazitů může být tedy dermatitida, celotělová infekce nebo alergie.

Pro napadená zvířata je soužití s cizopasníkem krajně nepříjemná záležitost. Zvíře je atakováno štípáním komárů, při uchycení klíštěte vznikají lokální alergické reakce a svědění, bleší kousnutí je bolestivé atd. Věděli jste například, že jedna blecha svého hostitele kousne několikrát, hodinu po nakrmení se páří a následně klade vajíčka? A z jedné blechy je za její život cca 1000 dalších? A co hůř, to že blechu majitel nevidí, neznamená, že zvíře blechy nemá. Na hostiteli žije pouhých 5 % z bleší populace, larvy se vyvíjejí v domácím prostředí a celý cyklus trvá asi 100 dní, takže tedy neusnout na vavřínech a důkladně prohlížet zvíře a čistit prostředí.

Parazité nejsou jen nebezpeční a otravní, ale také finančně nákladní. V případě zablešení je nutné léčbu (ošetření např. spot-onem) několikrát zopakovat, důkladně asanovat prostředí (vše vyprat, vyčistit, vystříkat dezinfekcí)… a ošetřit všechny společně žijící zvířata v domácnosti, nebo se také může stát, že za měsíc můžete na psovi najít novou blechu/klíště, dravčíka… Po napadení blechami je doporučováno zvířata „odčervit“, neboť blecha je mezihostitelem tasemnice psí.

Nejvhodnějším řešením je preventivní antiparazitární péče

Zvíře je možné ošetřit sprejem, šamponem či jiným repelentem. Účinnost těchto výrobků je krátkodobá. Proto pro lepší ochranu a komfort péče můžete mazlíčkovi nasadit antiparazitární obojek na celou sezónu či podat tabletu, anebo v pravidelných intervalech aplikovat antiparazitikum topicky.

A jedno velmi důležité upozornění - pro kočky jsou toxické přípravky obsahující perythroidy, amitraz a permetrin. Takže pokud na přípravku stojí, že je určen pouze pro psy, tak opravdu aplikujte pouze na psy a ujistěte se, že se kočka nedostane do blízkého kontaktu s takto ošetřeným psem. Tyto informace o toxicitě je důležité neustále majitelům připomínat a chránit tak kočičí zdraví.

 

 

 

 

zdroj: www.veterinarnifarmacie.cz


Produkty přiřazené k této novince