Imunita - na podzim je pravý čas ji posilovat

Imunita - na podzim je pravý čas ji posilovat

Imunita v imunologii označuje schopnost organismu bránit se proti antigenům pocházejícím jak z vnějšího prostředí, tak z prostředí z pohledu organismu vnitřního. V praxi se antigeny myslí zejména buňky patogenních organizmů, viry či třeba nádorové buňky.

Imunitní systém člověka zajišťuje obranyschopnost proti bakteriím a virům, pomáhá udržovat integritu vniřního prostředí organismu a zároveň přispívá k odstraňování starých nebo nefunkčních buněk. Pro imunitní systém je důležitá správná funkce kostní dřeně, brzlíku, lymfatického systému a sleziny.

Nesprávně fungující imunitní systém

Pokud lidský organismus reaguje na určitou látku z prostředí přehnaně, mluvíme o alergii či alergické reakci. Nejčastěji se jedná o přecitlivělost na přítomnost pylu, roztočů, prachu, hmyzu nebo plísním. Stejně tak může alergickou reakci spustit i podání léčivého přípravku. Alergické projevy mohou být místní (zarudnutí, svědění, kopřivka, otoky na kůži, vodnatá rýma, kýchání atd.), nebo mnohem závažnější celkové (anafylatický šok). Anafylatický šok ohrožuje pacientův život, je proto nutné přivolání záchranné služby.

Stavy, kdy tělo reaguje útočně na své vlastní orgány, označujeme jako autoimunitní onemocnění. Dochází při něm k tvorbě protilátek proti vlastním buňkám. Řadíme sem například revmatoidní artritidu, ulcerózní kolitidu, lupénku a další.

Mezi další onemocnění imunitního systému patří tzv. imunodeficity neboli poruchy imunitního systému projevující se sníženou odolností proti infekci a někdy též větším výskytem nádorů.

Závažnější onemocnění (autoimunitní a imunodeficitní) je třeba léčit ve spolupráci s odborným lékařem.

Samoléčba

U samoléčby imunitního systému spadá většina přípravků do kategorie doplňků stravy. Jedná se o přírodní látky získané např. z hlívy ústřičné, zázvoru lékařského, lichořeřišnice, třapatky nachové nebo ženšenu. Při infekčních onemocněních dýchacích cest je vhodné užívat včelí produkty s propolisem, který se vyznačuje protizánětlivým účinkem. Selen, zinek, vitaminy C,D a E zlepšují celkovou obranyschopnost a mají také antioxidační a imunomodulační vlastnosti. Často užívané jsou také přípravky s betaglukany. Ty řadíme mezi polysacharidy podporující aktivaci imunitního systému, což je vhodné například v období chřipek. Betaglukany získáváme např. z hlívy ústřičné.

Pro aktivaci imunitního systému jsou rovněž využívána probiotika. To jsou živé organismy používané v prevenci střevních onemocnění nebo infekcí dýchacích cest. Probiotika je vhodné užívat preventivně pro podporu imunity a také při užívání antibiotik, která zásadně narušují přirozenou střevní mikroflóru a je tudíž nutné ji opět obnovit. Pokud tak neučiníme, trvá vlastní obnovení přirozeného střevního prostředí přibližně dva roky.

Podzim kromě nižších teplot přináší i větší nápor na náš organismus. K jeho zvládnutí mohou pomoci kromě aktivního životního stylu, dostatku spánku a omezení stresu některá z výše uvedených možností na podporu imunity. Osoby s rizikovými chronickými onemocněními mohou před nástupem chřipkové sezóny využít možnost očkování.

 


Produkty přiřazené k této novince