Novoroční předsevzetí: OD TEĎ NEKOUŘÍM

Novoroční předsevzetí: OD TEĎ NEKOUŘÍM

Pro mnoho lidí začíná každý nový rok stále stejným, pevným předsevzetím. LETOS UŽ OPRAVDU PŘESTANU KOUŘIT! Je to přece tak jasné. Kouření způsobuje rakovinu, snižuje plodnost, rozvíjí chronickou obstrukční plicní nemoc, urychluje stárnutí, zhoršuje cukrovku, osteoporózu, negativně ovlivňuje kardiovaskulární systém atd. Navíc finančně vysává rodinný rozpočet.

Naše polovičky nás mají za slabochy a děti už kouření zkoušejí před školou. Že život ve vleku cigarety není zase tak jednoduchý, potichu přiznávají i kuřáci-požitkáři. Nahlas by to však nikdy nepřiznali. Pevná vůle a předsevzetí z 1. ledna každému z nás vydrží různě dlouho. Někomu dvacet čtyři hodin, jinému týden a většina z nás při prvním stresu s pocitem beznaděje a zmaru opět sahá po cigaretě.

V první řadě je nutné si uvědomit, že kouření není zlozvyk, ale nemoc. Vážně nemocného hluboce litujeme, ale na kuřáka neschopného zbavit se své závislosti někteří pohlížejí jako na slabocha. Zaručené historky o kamarádovi, který ze dne na den odhodil cigarety, zná asi každý. Je to jistě obdivuhodný výkon silné vůle a příznivých biologických parametrů v organismu. Pro naprostou většinu z nás je však odvykání veliká dřina a málokomu se na první pokus podaří. Není proto ostuda vyhledat odbornou pomoc.

Proč je cigareta tak škodlivá?

Z cigarety, ve které dochází ke spalování tabáku, se uvolňuje celá řada kancerogenních látek. Jedná se například o nitrosaminy a polycyklické aromatické uhlovodíky. K dalším známým látkám patří dehet a oxid uhelnatý. Ten brání přenosu kyslíku krví do celého těla, a dusí tak naše tkáně. Nebezpečných látek je v cigaretě nepřeberné množství a jejich výčet by vydal na samostatný článek.

Jak vzniká samotná závislost?

Z jedné cigarety kuřák vstřebá asi 1 – 3 mg nikotinu. Jedná se o alkaloid z tabáku virginského, rostliny z čeledi lilkovitých, původem z Jižní a Střední Ameriky. Nikotin vyvolává velkou míru závislosti. Po jeho vdechnutí do plic putuje krevním řečištěm do celého těla. V mozku vyvolá do 10 sekund elektrické impulzy, na jejichž konci dochází k uvolnění dopaminu - hormonu dobré nálady (zklidňujícího napětí v mozku). Na principu vylučování tohoto hormonu a změnách určitých struktur v mozku, tzv. receptorů, můžeme vysvětlit vznik silné závislosti a stále se zvětšující potřebu příjmu nikotinu z cigaret. Při nedostatku nikotinu vznikají velmi silné abstinenční příznaky, jako je craving (bažení po cigaretě), deprese, noční probouzení, nervozita atd., které přetrvávají několik týdnů až tři měsíce. Proto je tak těžké zbavit se závislosti na cigaretě.

Ve větších městech existují specializovaná Centra pro závislé na tabáku, z nichž nejznámější je na Karlově náměstí v Praze pod vedením docentky MUDr. Evy Králíkové CSc., české guru pro všechny kuřáky odvykače. Pomocnou ruku však dostanou kuřáci i mimo hlavní město. Radou by měl přispět každý lékař a lékárník, na kterého se pacient obrátí.

 

Dva typy léčby závislosti na cigaretách pod lupou:


1. Náhradní nikotinová terapie

Volně prodejná náhradní nikotinová terapie spočívá v podávání čistého nikotinu. Podstatou je ztlumení silných abstinenčních příznaků během kritického tříměsíčního období. Na trhu existují různé koncentrace, příchutě a lékové formy, jako jsou žvýkačky, pastilky, náplasti. Novinkou loňského roku je sprej do úst. Cílem léčby je minimálně během 12 týdnů postupně snižovat dávky nikotinu a nakonec přípravek vysadit úplně.

2. Champix

Champix je lék vázaný na lékařský předpis obsahující účinnou látku vareniclin. Jedná se o momentálně nejúčinnější preparát používaný k odvykání kouření. V České republice bohužel není hrazený ze zdravotního pojištění. Zřídka se k léčbě používá i antidepresivum Wellbutrin SR, Elontril s obsahovou látkou bupropion.

Přestat s kouřením lze v každém věku. Již po čtyřiadvaceti hodinách se plíce začnou čistit a po několika dnech klesá riziko kardiovaskulárních onemocnění až o třetinu.
 

Samotné užívání léků ale nestačí. Pevná vůle a změna životního stylu pomáhá přvrátit stereotypy. Místo pití kávy a cigarety je vhodné si zakoupit kvalitní ovocný či pravý čaj. Odvykající musejí být také neustále ve střehu. Stres anebo naopak uvolnění či alkohol vedou často k zapálení „první“ cigarety, která obyčejně není poslední. Vaše úsilí tak může být ve chvilce zmařeno. I v takovéto chvíli není třeba zoufat, je nutné se z chyb poučit a začít znovu od začátku. Lékárníci v Alphega lékárnách jsou vám k dispozici, aby vám při odvykání pomohli a podpořili vaši vůli zbavit se zlozvyku.

 

Zdroj: alphega-lekarna.cz


Produkty přiřazené k této novince