Jak pečovat o pleť v zimním období?

Jak pečovat o pleť v zimním období?

Celoroční péče o kůži by měla být samozřejmostí (vždy přizpůsobujeme péči aktuálním klimatickým jevům), ale v zimě bychom se měli snažit ještě více.

V letních měsících do péče o kůži zahrneme především aplikaci kvalitního krému s vysokým UV faktorem a dostatečnou regeneraci kůže, která může být podrážděná sluncem, chlorovanou nebo mořskou vodou. V zimních měsících nám práci ztěžují mráz, prudký vítr, chlad, suchý vzduch, znečištěné ovzduší a také výkyvy teploty v podobě přechodů ze zimy do přetopených místností.

 

Hydratace je důležitá

Základním předpokladem zdravé a krásné pokožky je hydratace. Mýtus o tom, že hydratační krémy se nesmí v chladném počasí používat, aby voda v pleti „nezamrzla,“ byl již vyvrácen. Držme se doporučení dermatologů a používejme v zimě krémy, které nám pomohou vodu v pokožce udržet, tedy ty mastnější. Pokud se jedná o kůži obličeje (pojem pleť je používán spíše jako kosmetický termín), je nutné při výběru správných ošetřujících přípravků přihlédnout k typu pleti. Zdravá pokožka obsahuje přibližně 72 % vody, ve které probíhají metabolické procesy. Při optimální hydrataci je kůže jemná, vláčná, elastická. Na povrchu kůže se nachází mírně kyselý povrchový film, který zabraňuje nadměrnému odpařování vody. Proces, který se také podílí na udržování správného obsahu vody a zároveň tělesné teploty, je pocení.

K poruchám hydratace kůže dochází jak při změně teploty, tak při změně vlhkosti vzduchu. V zimním období je vzduch více sušší nejen v domácím (vlivem topení, klimatizace), ale i ve venkovním prostředí. Pokožka může být přesušená, zarudlá, napjatá, podrážděná, drsná, svědivá, objevují se i šupinky a praskliny, které mohou být vstupní branou patogenních mikroorganismů.

Při mrazivém počasí se snižuje průtok krve oblečením nechráněnými místy a zpomaluje se metabolismus kůže. Následným přechodem do tepla dojde k překrvení, stěna drobných kapilár hlavně v obličeji je namáhána a může dojít i k jejich popraskání. 

 

Očista pleti a pokožky

Kromě hydratace je třeba dbát na správnou očistu pokožky. Obličejové partie ráno i večer očistíme pleťovým mlékem nebo čistícím gelem a proces dokončíme použitím pleťového tonika. Klasické mýdlo se pro použití na pleť obličeje nehodí. Nezbytná je naopak aplikace výživného krému s vitaminy. U suché a citlivé pleti volíme krémy mastnější, protože tento typ pleti je náchylnější ke ztrátě vody. U přirozeně mastné nebo aknózní pleti volíme krém hydratační. Smíšený typ pleti potřebuje hydratovat i chránit zároveň, nebraňme se proto kombinaci krémů. Přípravky s obsahem alkoholu bychom měli vyloučit, protože alkohol sám o sobě vysušuje.

Pozornost je vhodné věnovat také samotnému mytí. Pokud budeme obličej omývat pouze vodou, odstraníme jen nečistoty v ní rozpustné a voda sama (obzvláště tvrdá voda) může epidermální vrstvu narušit. Klasická tuhá mýdla mají zásadité pH, které narušuje přirozeně mírně kyselý ochranný film pokožky. Za vhodnější je považováno použití syndetů. Jedná se o syntetické detergenty,  neboli bezmýdlová mýdla, v jejichž složení nejčastěji najdeme např. olej z pšeničných klíčků, aminokyseliny, lecithin, panthenol, vitaminy atd.  Jejich pH je neutrální či mírně kyselé, při mytí příjemně pění a po omytí pěny zanechávají na pokožce zvlhčující složky.

V zimních měsících bychom měli omezit dlouhé a horké koupele. Pokud patříte mezi koupelové labužníky, vyměňte pěnu za olej. Některé z těchto koupelových aditiv jsou registrované jako léčivé přípravky a mohou být použity buď jakou koupelová přísada, nebo se přímo aplikují na pokožku. Po koupeli se pokožka jen lehce osuší ručníkem, aby se zabránilo setření vzniklého ochranného filmu. Jelikož se jedná o látky „mastné“, je třeba po použití těchto látek dobře očistit vanu, neboť hrozí riziko uklouznutí.

 

zdroj: alphega-lekarna.cz


Produkty přiřazené k této novince